BRILYN
HOT TIP
|
DENFRIS
I’M IDEAL
|
ROUDZHEK
INSIDE OF RING
|
HOME
TETE-A-TETE INCOGNITO
|
HOLLYWOOD
SMILE
|
SAVITA
KINGDOM KEEPER
|
OLD
GOLDEN GATES HOT CHOICE
|
MAVERTI
JUST IN MY SOUL
|
SNOW
TOWN ICEBERRY
|
HOME
TETE-A-TETE KYNAMI SUN
|
DENFRIS
ZIPPY LIGHT
|
MAVERTI
GUILTY GWINNY
|
SAVITA
ENGLISH INFANTA
|
HOME
TETE-A-TETE FILADELPHIA
|
ELDVIDGE
YANCY BLACK ROSE
|
YAN
PERSONALITY GIRL FILNIGHT
|
FILLIN’S
GOLDEN VELVI
|
MARVITHALL
KASPER
|
VALERINA
ROSS DANISH BREEZE
|
MARVITHALL
DON GUAN
|
KETRIN’S
ODA VAL’SU
|
NAIV
ELEGIA AVVE MARIA
|
MARVITHALL
GLORIA
|
MARVITHALL
VERONICA
|
|
27.03 2004
"XI COLLIE SHOW", S-Petersburg, Russia.
judge Mr. Valery
Peshkov ("Stone Gail", Russia)
(rank: Candidate
for National Collie Club)
Collie
rough:
Best puppy
- Eldvidgzh Born By Storm
Best junior -
Brilyn
Hot Tip
FIDENS
CHERRY BEE
|
MAVERTI
FLAVOUR OF BRANDY
|
BOB, BIS, CC
- Fridens Cherry Be
BOS, CC
- Maverti Flavour of Brandy
(1.
2. ... "excellent", - "very good", -- "good", --- "no good")
Dogs.
Puppies:
(1) 1. Best Puppy ELDVIDZH BORN BY STORM tri d\b=25.07.03, ow.
L. Rodenkova, Pskovsky reg. (Wicani Dance Thru The Mist*Baby Cat)
Juniors:
(5) 1. Best Junior BRILYN HOT TIP s\w d\b=28.04.03, ow. O. &
S. Novislavskie, Moscow (Aaronwel Antique Gold at Brilyn*Jamespark Midin
Devon for Brilyn)
2.
DENFRIS I’M IDEAL blm d\b=04.03.03, ow. M. Uspekhova, Kirovsk, Murmansk
reg. (Blueroyce Midnight Arrow*Golden Gates Revolution Dream)
3.
O’CONOR KORSAR OF NORTHERN SEA tri d\b=29.01.03, ow. P. Polyanina, SPb
(Chieftan*Hockswood Favoritka)
-
SAVITA NIMBLE NATLIT tri d\b=11.05.03, ow. T. Gerasimova, SPb
(Savita
Kingdom Keeper*Savita English Infanta)
-
HOME TETE-A-TETE KARA-KUM tri d\b=01.04.03, ow. L.Mal’ko, SPb (Gandweek
Golden Beverley-Boy*Home Tete-a-Tete Dinnette)
Intermedia:
(3) 1. (III) ROUDZHEK INSIDE OF RING s\w d\b=01.07.02, ow. L. Karmanova,
SPb (Nyitramenti Ultimate Decision*Nicksend Glaring Glory)
2.
SAVITA MERRY MORNING s\w d\b=19.06.02, ow. D. Dronov, SPb
(Unity
Saving*Savita Gilly)
-
HOME TETE-A-TETE INCOGNITO tri d\b=13.09.02, ow. N. Kopenkina, SPb
(Home Tete-a-Tete Derini*Home Tete-a-Tete Chansonette)
Open:
(3) 1. Best Dog MAVERTI FLAVOUR OF BRANDY s\w d\b=17.07.00,
ow. T. Tikhanova, Pskov (Mallicot Sandy Storm*Maverti Country Lace)
2.
MAVERTI FIRE IN THE SKY s\w d\b=17.07.00, ow. N. Savenkova, Pskov (Mallicot
Sandy Storm*Maverti Country Lace)
3.
STARDILIT DON VAYFAVER tri d\b=22.08.98, ow. A. Kalinina, SPb (Stardilit
Icecream Escimo*Holly Vinchy Taste of Honey)
Winners:
(3) 1. (IV) HOLLYWOOD SMILE s\w d\b 12.01.01, ow. A. Kremneva, SPb
(Beautiful Traditionaly Classic Style*Kampy Preshes Golden Elis)
2.
SAVITA KINGDOM KEEPER tri d\b=09.12.00, ow. Erigo, SPb
(Briton*Tearose)
-
SPRING SURPRISE SPEAKER s\w d\b 23.03.98, ow. S. Pasekova, SPb (Saving
Yuniti*Unique Diadem of Princess Dolly’s)
Champions:
(2) 1. (II) OLD GOLDEN GATES HOT CHOICE d\b=13.04.99, O. & S. Novislavskie,
Moscow (Mirpet Sexton Blake*Golden Gates Arrival Amour)
2.
SAVITA CASSIUS KEEN s\w d\b=09.12.00, ow. V. Samusenko, SPb (Briton*Tearose)
Veterans:
(1) 1. (II) SCANDYLINE FROLIC FRIEND tri d\b=13.04.93, N. Shirokova,
SPb (Moorland Black Diamond*Lucky Star Silver Zinnia)
Bitches.
Puppies:
(1) 1. (II) LARKNEST KIT-KAT tri d\b=17.07.03, ow. Vlasova, SPb
(Old
Golden Gates Union Jake*Maverti Gorget Girl)
Juniors:
(4) 1. (II) MAVERTI JUST IN MY SOUL s\w d\b=17.05.03, ow. Tikhanova
& Skvortsova, Pscov (Westoak Firewalker*Maverti Country Lace)
2.
SNOW TOWN ICEBERRY s\w d\b=23.01.03, ow. L. Panfjorova, Petrozavodsk (Mc
Linvel Illustrious Issue*Funny Blond Vicky)
-
SAVITA NETY NOVIS s\w d\b=11.05.03, ow. O. Dmitrieva, SPb
(Savita
Kingdom Keeper*Savita Inglish Infanta)
-
HOME TETE-A-TETE KYNAMI SUN s\w d\b=01.04.03, ow. Fedotochkina, SPb
(Gandweek
Golden Beverley-Boy*Home Tete-a-Tete Dinnette)
Intermedia:
(2) 1. (II) DENFRIS ZIPPY LIGHT s\w d\b=14.06.02, ow. Dul’neva, Kirovsk,
Muramnsky reg. (Old Golden Gates Know One’s Mind*Yanis Good Toys Inetta)
2.
HOME TETE-A-TETE ILLUSTRATION TO STANDARD blm d\b=13.09.02, ow. S. Fedotochkina,
SPb (Home Tete-a-Tete Derini*Home Tete-a-Tete Chansonette)
Open:
(2) 1. (III) MAVERTI GUILTY GWINNY tri d\b=19.10.01, ow. Makina &
Smirnova, SPb (Brilyn Designe Image*Matai Fancy Me)
2.
SAVITA ENGLISH INFANTA s\w d\b=02.12.00, ow. Gerasimova, SPb
(Spring
Surprise Speaker*Nitnis Yutti Yuniti)
Winners:
(3) 1. (IV) HOME TETE-A-TETE FILADELPHIA blm d\b 27.02.01, ow. S. Fedotochkina,
SPb (CH Sunlilac Blue Might*Tete-a-Tete the Ballad)
2.
STARDILIT INCREDIBLY BLUE CRYSTAL blm d\b=28.03.02, ow. L. Cherkasova,
SPb (Scandyline Hope-for-Heaven*Lucky Star Crystal Cloud)
3.
ELDVIDZH YANCY BLACK ROSE tri d\b=29.10.00, ow. L. Rodenkova, Pskov (Golden
Gates Rolls-Royce*Baby Cat)
Champions:
(4) 1. (I) BB, BOB, BIS FRIDENS CHERRY BEE tri d\b=24.01.01,
ow. O. & S. Novislavskie, Moscow (Westoak Firewalker*Golden Gates Revolution
Dream)
2.
SWEETCANDY POINT OF NATALINE s\w d\b=06.10.96, ow. N. Malysheva, SPb (Maverti
Apple Brandy*Floria Golden Dess)
3.
HOME TETE-A-TETE ELLIETTE blm d\b=20.07.99, ow. S. Fedotochkina, SPb
(Silverlilac
Blue Hyacinth*Tete-a-Tete the Ballad)
4.
HOME TETE-A-TETE FLUERETTE blm d\b=27.02.01, ow. O. Motserenkova, SPb (CH
Sunlilac Blue Might*Tete-a-Tete the Ballad)
Veterans:
(4) 1. (I) Best Veteran YAN PERSONALITY GIRL FILNIGHT s\w d\b=05.04.95,
ow. A. Teterin, SPb (Mallicot Sandy Storm*Frippery Floring)
2.
FILLIN’S GOLDEN VELVI s\w d\b=17.02.96, ow. A/ Kalinina, SPb
(Ingledene
Love Thought’s*Fillin’s Sweetly Jessika Lange)
3.
MOON MERIS SISTER OAKS tri d\b=10.08.91, ow. N. Shirokova, SPb
(Stone
Gail Dark King of Devils*Monketty Colour)
4.
JETSTONE OF DARK LADY’S tri d\b=25.03.95, ow. O. Pugacheva, SPb
(Illegal
Import Fantazija*Gaisy)
Breeders
Group: 1. Maverti
2. Home Tete-a-Tete
3. Savita
Collie
smooth:
BOB, CC
- Selbit Tiffany
Bitches.
Champions:
(1) 1. BB, BOB, CC, BIS-II SELBIT TIFFANY s\w d\b=19.04.98,
SPb (Dandinas Amazing Spirit*Scandyline Celestial Dream)
Sheltie:
Best puppy
- Ketrin’s Oda Val’su
Best junior
- Marvithall Picasso
MARVITHALL
KISS ME
|
VALERINA
ROSS MAVRITANIA
|
BOB, CC
- Marvithall Kiss Me
BOS, CC
- Valerina Ross Mavritania
Dogs.
Puppies:
(1) 1. (II) LANDYSH SEREBRISTY IZ GRAPHSKOGO POMESTIJA blm d\b=12.09.03,
ow. J. Romasheva, SPb (Faraday Frisby for Grandgable*Lynaire Saphire Blue)
Juniors:
(1) 1. Best Junior, BIS-II MARVITHALL PICASSO tri d\b=10.03.03,
ow. S. Pasekova, SPb (Rockaround Night Ranger*Marvithall Peppilotta)
Intermedia:
(1) 1. (V) VALERINA ROSS DUSSELDORF s\w d\b=16.04.02, ow. E. Robinson,
SPb (Arcot Just a Moment*Lynaire Bewitched)
Open:
(2) 1. (I) Best Dog, BOB, BIS MARVITHALL KISS ME blm d\b=03.03.02,
ow. N.Scralivetskaya, SPb (Lynaire Boy Blue*Scandyline Little Xclusion)
2.
MARVITHALL KASPER blm d\b=03.03.02, ow. J. Sergeeva, SPb
(Lynaire
Boy Blue*Scandyline Little Xclusion)
Workings:
(1) 1. (IV) AURUM IZ TVERSKOI SKAZKI s\w d\b=01.11.00, ow. E. Perfilieva,
Moscow (Arcot Just a Moment*Vukky iz Tverskoi Skazki)
Winners:
(1) 1. (III) MARVITHALL MAXIMUS tri d\b=07.03.02, ow. I. Zamjatina,
SPb (Marvithall Starlet*Marvithall Lady Kathy)
Champions:
(2) 1. (II) VALERINA ROSS DANISH BREEZE s\w d\b=16.04.02, ow. G. Graphshina,
Moscow (Arcot Just a Moment*Lynaire Bewitched)
2.
MARVITHALL DON GUAN tri d\b 12.09.01, ow. S.Shwetz, SPb
(Bermarks
William*Ìàrvithall Peppilotta)
Bitches.
Puppies:
(4) 1. Best Junior, BIS-III KETRIN’S ODA VAL’SU blm d\b 07.07.03,
ow. E. Lebedeva, SPb (Marvithall Val’s*Marvithall Smily)
2.
NAIV ELEGIA AVVE MARIA s\w d\b 12.07.03, ow. N. Ivanova, Pskov
(Arcot
Just a Moment*Marvithall Tango)
3.
KETRIN’S ORIGAMI blm d\b 07.07.03, ow. V. Korneeva, SPb
(Marvithall
Val’s*Marvithall Smily)
4.
LAPOCHKA DOCHKA IZ GRAPHSKOGO POMESTIJA blm d\b=12.09.03, ow. J. Romasheva,
SPb (Faraday Frisby for Grandgable*Lynaire Sapphire Blue)
Intermedia:
(2) 1. (III) FELICIA APRICOT BIRDY s\w d\b 26.06.02, ow. J. Romashova,
SPb (Arcot Just a Moment*Cinnia Golden-Romi s Nevskih Beregov)
Open:
(3) 1. (II) MARVITHALL PEPILOTTA s\w d\b 28.06.99, ow. S. Pasekova,
SPb (Scandyline Little Xplosion*Marvithall Allegretta)
2.
MARVITHALL GLORIA tri d\b=19.05.01, ow. E. Bondarenko, SPb
(Marvithall
Starlet*Marvithall Lady Kathy)
3.
BERSAR FAVORITE SINTY tri d\b=01.07.01, ow. A. Saburov, SPb
(White
Coastal Little Gilbert*Valensia)
Winners:
(3) 1. (I) Best Bitch VALERINA ROSS MAVRITANIA tri d\b=12.04.02,
ow. G. Graphshina, Moscov (Myriehewe Dark Agent*Lynaire Sapphire Blue)
2.
MARVITHALL SMILE blm d\b=18.10.99, ow. E.Novakovskaya, SPb
(Lynaire
Boy Blue*Scandyline Little Xclusion)
3.
SHWARZENWALD ZARINA s\w d\b=19.07.01, ow. J. Druzinin, SPb
(Brilyn
Perfect Finish*Delience)
Champions:
(3) 1. (IV) MARVITHALL VERONICA tri d\b=07.08.00, ow. V. Fedorova,
SPb (Friend Friday z Dablovy Studanky*Ìàrvithall Lillith)
2.
WHITE COASTAL LITTLE SAGA s\w d\b=28.09.99, ow. O. Pugachova, SPb
(Eastdale
Spotlight Dream*White Coastal Little Zong of Norway)
3.
MARVITHALL TANGO s\w d\b=04.08.00, ow. N. Ivanova, Pscov
(Friend
Friday z Dablovy Studanky*Ìàrvithall Allegretta)
|
|
"The picture
of Show"
NATALIA
MALYSHEVA AND HOME TETE-A-TETE KYNAMI SUN
All
photos by Victoria Blazhnova
|