(1.
2. ... "excellent", - "very good", -- "good", --- "no good")
Dogs.
Intermedia:
(2) 1. (II) SAVITA NIMBLE NATLIT tri d\b=11.05.03, ow. T. Gerasimova,
SPb (Savita Kingdom Keeper*Savita English Infanta)
2.
COUNCEL TOP SILVERY GARDEN tri d\b=28.02.03, ow. N. Kutueva, SPb (Sanstan
Amorous Adorer*Glory of Silvery Garden)
Winners:
(1) 1. (I) Best Dog SILVERY GARDEN DEMUR DISCENT blm d\b=02.04.02,
ow. H. Terehova, SPb (Silvery Garden Blue Emerald*Glory of Silvery Garden)
Veterans:
(2) 1. (III) FABULOUS FINDING OF AMIKAR tri d\b=28.09.96, ow. A. Kalashnikova,
SPb
(Zinnia's
Salt'n Pepa*Cerulean Noble Reindeer of Ghostle Fairy)
2.
OCTAVIAN GABRY S NEVSKYH BEREGOV s\w d\b=13.02.96, ow. E.V. Gorchakova,
SPb (Tibery Cordel s Nevskih Beregov*Gabriel Northberry s Nevskih Beregov)
Bitches.
Juniors:
(1) 1. Best Junior LARKNEST KIT-KAT tri d\b=17.07.03, ow. I.Vlasova,
SPb (Old Golden Gates Union Jake*Maverni Gorget Girl)
CITADEL-DELOR
S NEVSKYH BEREGOV s\w d\b=16.07.03, ow. M.l. Zhakov
(Gwen
Bless Golden Solnyshko s Nevskih Beregov*Delinda-Orlean s Nevskih Beregov)
Open:
(1) 1. (II) INVITING STRAIN INESS BLACK KLENTIS tri d\b=25.03.99, ow.
H. Terehova, SPb (Troydon Touch of Night*Westoak Crystal)
Winners:
(1) 1. (I) Best Bitch, BOB, BIS ROUDZHEK INGOT OF GOLDEN BEAUTY
s\w d\b=01.07.02, ow. Balalykina, SPb
(Nyitramenti
Ultimate Decision*Nicksend Glaring Glory)
Veterans:
(2) 1. (III) CERULEAN NOBLE REINDEER OF GHOSTLY FAIRY blm d\b=28.02.94,
ow. A. Kalashnikova, SPb
(Triad
Tangerine Dream*Gold Field Chelsifeja Cadji)
2.
HOLLY-VINCHY TASTE OF HONEY s\w d\b=28.02.95, ow. A. Kalinina, SPb
(Lynaire
Midnight Traveller*Holly-Vinchy Hifi-Honey)
Collie
smooth:
Best Puppy
- Nataline Nappy-Go-Lucky
BOB, BIS-II
- Selbit Harmony Nataline
Bitches.
Puppies:
(1) 1. Best Puppy NATALINE HAPPY-GO-LUCKY tri d\b=23.04.04,
ow. O. & A. Teteriny, SPb (Selbit Hurrican Hapton*Selbit Harmony Nataline)
Champions:
(1) 1. BB, BOB, BIS-II SELBIT HARMONY NATALINE s\w d\b=24.03.02,
ow. N. Malysheva, SPb
(Monogram’s
Gentleman O’Quaemac*Selbit Tearose)
Sheltie:
Best baby
- Marvithall Evansy May
Best puppy
- Great Vizadry Chelissa
Best junior
- Black Fox Domovjonok
BOB, BIS-III
- Marvithall Kasper
BOS
- Oriental Wizdom Shaggy Charm of Silver Fleece
Dogs.
Babies:
(1) 1. MARVITHALL EPOTAGE tri d\b=29.04.04, ow. A.A. Karavaeva, SPb
(Lundecock's Xit from Hel*Marvithall Sereena)
Puppies:
(1) 1. (II) VALECHOL' GROCY GUGO DE'GROT s\w d\b=21.02.04, ow. E.V.
Krotovskaya, SPb (Valerina Ross Dusseldorf*Nicksend Vitle Victory)
Juniors:
(1) 1. (I) Best Junior BLACK FOX DOMOVJONOK tri d\b=25.10.03,
ow. O. Superova, SPb (Rockaround Night Ranger*Black Fos Valeria My Dream)
Intermedia:
(1) 1. (II) MARVITHALL PICASSO tri d\b=10.03.03, ow. S. Pasekova, SPb
(Rockaround Night Ranger*Marvithall Peppilotta)
Open:
(2) 1. (III) MARVITHALL MAXIMUS tri d\b=07.03.02, ow. I. Zamjatina,
SPb (Marvithall Starlet*Marvithall Lady Kathy)
2.
TANIKO’S ULLYS s\w d\b 10.06.01, ow. A. Kuzicheva, SPb
(Marvithall
Piper*Oriental Wisdom Shaggy Charm of Silver Fleece)
Winners:
(1) 1. (I) Best Dog, BOB, BIS III MARVITHALL KASPER blm d\b=03.03.02,
ow. J.Sergeeva, SPb
(Lynaire
Boy Blue*Scandyline Little Xclusion)
Champions:
(1) 1. (IV) LITTLE MISTER MANDEO ASTOR WIND blm d\b=30.09.00, ow. H.Terehova,
SPb
(Carrying
Light Little Don Mario*Pery-Ekmi Alkiona)
Bitches.
Babies:
(3) 1. (I) Best Baby MARVITHALL EVANSY MAY tri d\b=29.04.04,
ow. E. Losjanova, SPb (Lundecock's Xit from Hel*Marvithall Sereena)
2.
MARVITHALL CHERITY tri d\b=08.04.04, ow. I. Orlova & I. Zamjatina,
SPb
(Landover
Blue Frost*Marvithall Izabella)
3.
MARVITHALL CHESS blm d\b=08.04.04, ow. N.V. Sachevko, SPb
(Landover
Blue Frost*Marvithall Izabella)
Puppies:
(1) 1. (I) Best Puppy GREAT VIZADRY CHELISSA s\w d\b=11.01.04,
ow. O.E. Gordienko, SPb (Valerina Ross Dunish Breeze*Great Vizadry Little
Milady)
Juniors:
(3) 1. (II) SWANLAKE NOXIMA blm d\b=01.11.03, ow. L. Ionan, SPb
(Villey
Nord Alexandrion*Darja iz Grada Prestol'nogo)
2.
OPHELIA LAKES s\w d\b=20.10.03, ow. J.Davydova, SPb
(Paul
Alkiona*Chellada Elegant Lady Russian Star)
3.
OLIVIA LAKES s\w d\b=20.10.03, ow. S.A. Remnev, SPb
(Paul
Alkiona*Chellada Elegant Lady Russian Star)
Intermedia:
(1) 1. MISS MISTY blm d\b=23.05.03, ow. E. Stepanova, SPb
(Kitlen
Cart Blansh*Glossy Glory)
Open:
(1) 1. (IV) HAPPY MOFFAT RUSSIAN STAR s\w d\b=26.08.98, ow. V.V. Grigorjeva,
SPb (Lord Citon Golden Klentis*Melody Shelfy s Nevskih Beregov)
Workings:
(1) 1. (III) MARVITHALL IZABELLA tri d\b=28.02.02, ow. E. Arhipova,
SPb (Ìàrvithall Starlet*Ìàrvithall Lillith)
Winners:
(1) 1. (II) MARVITHALL GLORIA tri d\b=19.05.01, ow. E. Bondarenko,
SPb (Ìàrvithall Starlet*Ìàrvithall Lady Kathy)
Champions:
(1) 1. (I) Best Bitch, BOS ORIENTAL WIZDOM SHAGGY CHARM OF SILVER
FLEECE s\w d\b 29.04.97, ow. A. Kuzicheva, Priozersk
(Est&Rus
CH Bridemoor’s Quest of Honour*I’m Shaggy Charm of Silver Fleece)