HOME
TETE-A-TETE FILADELPHIA
|
JUNITY
SAVING
|
NICKSEND
GLARING GLORY
|
STONE
GAIL WILLBEPRINCE
|
MAVERNI
FLAVOUR OF BRANDY
|
EXPO-MARGHARET’S
IMPERIAL GOLD
|
SAVITA
KINGDOM KIPER
|
SAVITA
KASSIUS KEEN
|
GANDWEEK
GOLDEN BEVERLEY BOY
|
BRILYN
DESIGNER IMAGE
|
GLADKLAIN
|
HOME
TETE-A-TETE FASHIONETTE
|
HOME
TETE-A-TETE FLUERETTE
|
LITTLEWOOD’S
ECLIPSE ANTALI
|
SWEETCANDY
POINT OF NATALINE
|
HOME
TETE-A-TETE ELLIETTE
|
MAVERNI
COUNTRY LACE
|
VALERINA
ROSS VERSAILLES
|
TIGMARILAIN
MAGPIE
|
ARCOT
JUST A MOMENT
|
MARVITHALL
DON GUAN
|
ONLY
FIGARO
|
KAMAJAKIN
ASPARAGUS
|
|
07.04.2002
“Collie and Sheltie in Saint-Petersburg”, Russia.
judge Mrs.Gwendolen
Beaden ("Myriehewe" - England)
(rank: Candidate
for National Collie Club)
Best junior
- Home Tete-a-Tete Filadelphia
BOB, CC
- Junity Saving
BOS, CC
- Nicksend Glaming Glory
Collies.
Dogs.
Puppies:
(3)
1. GLADBERRY s\w d\b 14.07.01, SPb
(Nicksend
Emergent Ace*Me-Gladys Ascolly)
2.
GLADSTOR s\w d\b 14.07.01, SPb
(Nicksend
Emergent Ace*Me-Gladys Ascolly)
-
GLADFORD s\w d\b 14.07.01, SPb
(Nicksend
Emergent Ace*Me-Gladys Ascolly)
Juniors:
(2)
1. (II) STONE GAIL WILLBEPRINCE s\w d\b 15.06.01, Usman’
(CH
Emryks Boy George*The Gold Legend)
2.
KEMPY PRESENT HOLLYWOOD SMYLE s\w d\b 12.01.01, SPb
(Beautiful
Traditionaly Classic Style*Kempy Bremez Golden Elis)
Intermedia:
(5) 1. (II) MAVERNI FLAVOUR OF BRANDY s\w d\b 17.07.00, Pscov
(Mallicot
Sandy Storm*Maverni Country Lace)
2.
MAVERNI FIRE IN THE SKY s\w d\b 17.07.00, Pscov
(Mallicot
Sandy Storm*Maverni Country Lace)
3.
MAVERNI FIERY STORM s\w d\b 17.07.00, Pscov
(Mallicot
Sandy Storm*Maverni Country Lace)
4.
EXPO-MARGHARET’S IMPERIAL GOLD s\w d\b 15.07.00, SPb
(CH
Lynaire the Speelbreaker*Golden Gates Inflated Miss Happy)
-
SAVITA KASSIUS KEEN s\w d\b 09.12.00, SPb
(CH
Briton*Tearose)
Open:
(4) 1 (III) SAVITA KINGDOM KIPER tri d\b 09.12.00, SPb
(CH
Briton*Tearose)
2.
SAVITA INTENSIVE s\w d\b 02.12.00, SPb
(Spring
Surprise Speaker*Nitnis Yutty Unity)
3.
GLADFLIDE s\w d\b 16.10.00, SPb
(Nicksend
Emergent Ace*Me-Gladys Ascolly)
4.
ROUDZHEK ABSOLUTE SHARM s\w d\b 09.12.00, SPb
(CH
Nicksend Big Time* Nicksend Glaring Glory)
Winners:
(3) 1. (IV) GANDWEEK GOLDEN BEVERLEY BOY s\w d\b 14.06.94, Arkhangelsk
(Coastal’s Henryhiggins*Hedvay Image in Black)
2.
SPRING SURPRISE SPEAKER s\w d\b 23.03.98, SPb
(Unity
Saving*Unique Diadem of Princess Dolly’s)
3.
GLADFIELD s\w d\b 16.10.00, Sosnovy Bor
(Nicksend
Emergent Ace* Me-Gladys Ascolly)
Champions:
(3) 1. (I) BD, BOB, BIS - JUNITY SAVING tri d\b 07.08.95, SPb
(Moorland
Black Diamond*Volesta Korn)
2.
BRILYN DESIGNER IMAGE s\w d\b 28.08.98, Tula
(Chrisarion
Collier*Brilyn Satin’n’Silk at Carostar)
3.
NICKSEND EMERGENT ACE s\w d\b 01.08.97, SPb
(Emryks
Boy George*Wonderland Angel Eyes)
Veterans:
(1) 1. (I) BV SCANDYLINE FROLIC FRIEND tri d\b 13.04.93, SPb
(Moorland
Black Diamond*Lucky Star Silver Zinia)
Bitches.
Puppies:
(1) 1. GLADKLAIN s\w d\b 14.07.01, SPb
(Nicksend
Emergent Ace*Me-Gladys Ascolly)
Juniors:
(5) 1. BJ, BIS-II HOME TETE-A-TETE FILADELPHIA blm d\b 27.02.01,
SPb (CH Sunlilac Blue Mite*Tete-a-Tete the Ballad)
2.
HOME TETE-A-TETE FASHIONETTE blm d\b 27.02.01, SPb
(CH
Sunlilac Blue Mite*Tete-a-Tete the Ballad)
3.
HOME TETE-A-TETE FLUERETTE blm d\b 27.02.01, SPb
(CH
Sunlilac Blue Mite*Tete-a-Tete the Ballad)
4.
HOME TETE-A-TETE FLAMENCO tri d\b 27.02.01, SPb
(CH
Sunlilac Blue Mite*Tete-a-Tete the Ballad)
-
DARLING DOROTEJA DISCOVERY s\w d\b 30.06.01, SPb
(Cane
Best of Diamond’s*Beauty Gold Defender)
Intermedia:
(5) 1. (II) MAVERNI FANCY MORE s\w d\b 17.07.00, Pscov
(Mallicot
Sandy Storm*Maverni Country Lace)
2.
MAVERNI FLEMMING JENNY s\w d\b 17.07.00, Pscov
(Mallicot
Sandy Storm*Maverni Country Lace)
3.
GLADFLAIRY s\w d\b 16.10.00, SPb
(Nicksend
Emergent Ace*Me-Gladys Ascolly)
-
SAVITA ENGLISH INFANTA s\w d\b 02.12.00, SPb
(Spring
Surprise Speaker*Nitnis Yutty Unity)
-
SAVITA KINOUT KISMET s\w d\b 09.12.00, SPb
(CH
Briton*Tearose)
Open:
(6) 1 (III) LITTLEWOOD’S ECLIPSE ANTALI blm d\b 11.06.97, SPb
(Zinnia’s
Salt’n Pepa*Yoko Ono Eclipse Alonti)
2.
JETSTONE OF DARK LADY’S tri d\b 23.03.95, SPb
(Illegal
Import Fantazija*Gaisy)
3.
ROUDZHEK ARROW OF FAME s\w d\b 11.07.00, SPb
(CH
Nicksend Emergent Ace*Dew Berry of Clim Castle)
4.
HOME TETE-A-TETE EPOHA blm d\b 20.07.99, SPb
(Silverlilac
Blue Hyacinth*Tete-a-Tete the Ballad)
GLADEGERY
s\w d\b 16.10.00, SPb
(Nicksend
Emergent Ace*Me-Gladys Ascolly)
SAVITA
DARLING DISCOVERY s\w d\b 03.10.00, SPb
(CH
Briton *Fancy-Unity)
Winners:
(2) 1. (IV) SWEETCANDY POINT OF NATALINE s\w d\b 06.10.96, SPb
(Maverti
Apple Brandy*Floria Golden Dess)
2.
HOME TETE-A-TETE ELLIETTE blm d\b 20.07.99, SPb
(Silverlilac
Blue Hyacinth*Tete-a-Tete the Ballad)
Champions:
(2) 1. (I), BB, BOS NICKSEND GLARING GLORY s\w d\b 03.04.98, SPb
(Nyitramenti Polonaize*Wonderland Angel Eyes)
2.
MAVERNI COUNTRY LACE s\w d\b 03.04.98, SPb
(CH
Matai Nimrod*CH Matai Fancy Me)
Veterans:
(1) 1. (II) MOON MERIS SISTER OAKS tri d\b 10.08.91, SPb
(Stone
Gail Dark Kinf of Devil’s*Monketty Colour)
Best Puppy
- Valerina Ross Versailles
Best junior
- Marvithall Gloria
Best veteran
- Kamajakin Asparagus
BOB, CC
- Tigmarilain Magpie
BOS, CC
- Arcot Just a Moment
Shelties.
Dogs.
Puppies:
(4) 1. BP VALERINA ROSS VERSAILLES s\w d\b 17.09.01, Moscow
(Arcot
Just a Moment*Valerina Ross Special for You)
2.
MARVITHALL DON GUAN tri d\b 12.09.01, SPb
(Int.CH
Bermarks William*Marvithall Peppilotta)
3.
DIAMOND REIN blm d\b 13.08.01, Izevsk
(ÑH
Kamajakin Asparagus*White Coastal Littl Tosca)
-
VALERINA ROSS GRAN-CHAKO s\w d\b 12.09.01, SPb
(Arcot
Just a Moment*Valerina Ross Simply Best)
Intermedia:
(1) 1. (III) DENNIS s\w d\b 05.10.00, SPb
(Jefsfire
Just William*Jasmine Little Golden)
Winners:
(1) 1. (II) ONLY FIGARO s\w d\b 25.04.00, SPb
(CH
Scandyline Little Yeoman*Angelika)
Champions:
(2) 1. BD ARCOT JUST A MOMENT s\w d\b 13.07.94, Moscow
(CH
Crisanbee Goldsmith at Myriehewe*Arcot Precious Moment)
2.
SCANDYLINE LITTLE YEOMAN s\w d\b 10.09.96, SPb
(CH
Scandyline Little Pepper*Eastdale Heavenly Sent)
Veterans:
(1) 1. BV KAMAJAKIN ASPARAGUS blm d\b 06.12.93, Moscow
(CH
Candlebark Blue Movie*Belle)
Bitches.
Juniors:
(1) 1. BJ MARVITHALL GLORIA tric d\b 13.07.94, SPb
(CH
Marvithall Starlet*Marvithall Lady Kathy)
Intermedia:
(2) 1. (IV) MARVITHALL TANGO s\w d\b 04.08.00, Pscov
(Friend
Friday z Dablovy Studanky*Marvithall Allegretta)
2.
MARVITHALL VERONIKA tric d\b 07.08.00, SPb
(Friend
Friday z Dablovy Studanky * Marvithall Lillit)
Open:
(2) 1. (II) ORIENTAL WIZDOM SHAGGY CHARM OF SILVER FLEECE s\w
d\b
29.04.97, Priozersk
(CH
Bridemoor’s Guest of Honour*I’m Shaggy Charm of Silver Fleece)
2.
SELBIT NAYADA s\w d\b 17.04.00, SPb
(White
Coastal Little Est-Finn*Only I’m Shaggy Charm of Silver Fleece)
Winners:
(4) 1. (III) WHITE COASTAL LITTLE SAGA s\w d\b 28.09.00, SPb
(CH
Eastdale Spotlight Dream*White Coastal Little Zong of Norway)
2.
LUSTROUS ISABEL tric d\b 19.03.00, Serpuhov
(CH
Lynaire Boy Blue*CH Golden Gates Deluchess Courtney)
3.
ORANGE FLY s\w d\b 25.04.00,SPb
(CH
Scandyline Little Yeoman*Angelika)
-
TIGMARILAINE PROUD QUEEN s\w d\b 02.07.00, SPb
(Int.CH
Bermarks William *Tigmarilain Magpie)
Champions:
(3) 1. (I) BB, BOB TIGMARILAIN MAGPIE s\w d\b 10.04.97, SPb
(CH
Bridemoor’s Quest of Honour*Scandyline Little Tigereye)
2.
MARVITHALL PEPPILOTTA s\w d\b 28.06.99, SPb
(CH
Scandyline Little Xplosion*Marvithall Allegretta)
3.
LUSTROUS QUEEN s\w d\b 11.09.99, Serpuhov
(CH
Arcot Inquisitive*Little Fine Tais Shaning Charm)
Smooth
collie:
Bitch:
Juniors:
(1) 1. BJ, BOB SELBIT FEJA s\w d\b 03.03.01, SPb
(Scandyline
Duke of Dream*Selbit Tafy)
|
RING
- "BEST BITCHES"
|
MARVITHALL
VERONIKA
|
MARVITHALL
TANGO
|
MARVITHALL
VERONIKA
|
SELBIT
NAYADA
|
WHITE
COASTAL LITTLE SAGA
|
TIGMARILAINE
PROUD QUEEN
|
SELBIT
FEJA
|
Photos
by Svetlana Fedotochkina, Patyana Pronina, Zoja Sorokina, Marina Smirnova.
|