SNOW STYLE BRAKE TRUE

SAVITA NIMBLE NATLIT

HOME TETE-A-TETE KARA-KUM

COUNCEL TOP SILVERY GARDEN

AS YOU LIKE IT BABE

SILVERY GARDEN DEMUR DISCENT

MAVERTI GUILTY GWINNY

ROUDZHEK INGOT OF GOLDEN BEAUTY

INVITING STRAIN INESS BLACK KLENTIS

VIVIEN NETSHE INGERVILLE

SWEETCANDY POINT OF NATALINE

HOME TETE-A-TETE FLUERETTE

OLLIFEYA-ELTA S NEVSKYH BEREGOV

BLACK FOX DOMOVJONOK

MARVITHALL MAXIMUS

LITTLE MISTER MANDEO ASTOR WIND

OPHELIA LAKES

KETRINíS ORIGAMI

ORANGE FLY

CINNIA GOLDEN-ROMI S NEVSKYH BEREGOV

TIVALY LITTLE BLACK URSULA

FELICIA APRICOT BIRDY
05.06 2004 "COLLIE-SHELTIE HOLIDAY", S-Petersburg, Russia.
judge Mrs. Olga Kozhevnikova, Minsk, Belarusia

Collie rough:


BEST IN SHOW :
I - MAVERTI GUILTY GWINNY,
II - SELBIT HARMONY NATALINE,
III - MARVITHALL PICASSO

MAVERTI GUILTY GWINNY
SNOW STYLE BRAKE TRUE
BOB, BIS - Maverti Guilty Gwinny
BOS - Snow Style Brake True
(1. 2. ... "excellent", - "very good", -- "good", --- "no good")

Dogs.
Juniors: (2) 1. Best Junior SAVITA NIMBLE NATLIT tri d\b=11.05.03, ow. T. Gerasimova, SPb (Savita Kingdom Keeper*Savita English Infanta)
2. HOME TETE-A-TETE KARA-KUM tri d\b=01.04.03, ow. L.Malíko, SPb (Gandweek Golden Beverley-Boy*Home Tete-a-Tete Dinnette) 
Intermedia: (1) 1. (IV) COUNCEL TOP SILVERY GARDEN tri d\b=28.02.03, ow. N. Kutueva, SPb (Sanstan Amorous Adorer*Glory of Silvery Garden)
Open: (1) 1. (II) AS YOU LIKE IT BABE blm d\b=10.02.00, ow. J.Veshtort, SPb (Scandyline Hope-for-Heaven*Lucky Star Crident Cricket)
Winners: (1) 1. (III) SILVERY GARDEN DEMUR DISCENT blm d\b=02.04.02, ow. H. Terehova, SPb (Silvery Garden Blue Emerald*Glory of Silvery Garden)
Champions: (1) 1. Best Dog SNOW STYLE BRAKE TRUE s\w d\b=14.12.97, ow. Denisova, Nizny Novgorod (Galagher of Loveling Star*Nyitramenti Pure Taste) 

Bitches.
Intermedia: (1) 1. (IV) ROUDZEK INGOT OF GOLDEN BEAUTY s\w d\b=01.07.02, ow. Balalykina, SPb (Nyitramenti Ultimate Decision*Nicksend Glaring Glory)
Open: (3) 1. Best Bitch, BOB, BIS MAVERTI GUILTY GWINNY tri d\b=19.10.01, ow. Makina & Smirnova, SPb (Brilyn Designe Image*Matai Fancy Me)
2. INVITING STRAIN INESS BLACK KLENTIS tri d\b=25.03.99, ow. H. Terehova, SPb (Troydon Touch of Night*Westoak Crystal)
3. VIVIEN NETSHE INGERVILLE tri d\b=08.07.00, ow. A. Gurskaya, SPb
(Floria Black Dorre*Highpery Shine Ingerville)
Winners: (2) 1. (II) SWEETCANDY POINT OF NATALINE s\w d\b=06.10.96, ow. N. Malysheva, SPb (Maverti Apple Brandy*Floria Golden Dess)
2. HOME TETE-A-TETE FLUERETTE blm d\b=27.02.01, ow. O. Motserenkova, SPb (CH Sunlilac Blue Might*Tete-a-Tete the Ballad)
Champions: (1) 1. (III) OLLIFEYA-ELTA S NEVSKYH BEREGOV blm d\b=05.03.00, ow. S. Matveeva, SPb (Troydon Touch of Night*Elmi Blue Yurel' s Nevskih Beregov)

Collie smooth:

BOB, BIS-II - Selbit Harmony Nataline

Bitches.
Champions: (1) 1. BB, BOB, BIS-II SELBIT HARMONY NATALINE s\w d\b=24.03.02, SPb (Monogramís Gentleman OíQuaemac*Selbit Tearose)

Sheltie:

Best puppy - Black Fox Domovjonok
Best junior, BIS-III - Marvithall Picasso


MARVITHALL KASPER

MARVITHALL VERONICA
BOB - Marvithall Kasper
BOS - Marvithall Veronica
Best Veteran - Scandyline Little Xclusion

SCANDYLINE LITTLE XCLUSION

Dogs.
Puppies: (1) 1. Best puppy BLACK FOX DOMOVJONOK tri d\b=25.10.03, ow. O. Superova, SPb (Rockaround Night Ranger*Black Fos Valeria My Dream)
Juniors: (1) 1. Best Junior, BIS-III MARVITHALL PICASSO tri d\b=10.03.03, ow. S. Pasekova, SPb (Rockaround Night Ranger*Marvithall Peppilotta) 
Open: (1) 1. Best Dog,  BOB MARVITHALL KASPER blm d\b=03.03.02, ow. J.Sergeeva, SPb (Lynaire Boy Blue*Scandyline Little Xclusion) 
Winners: (1) 1. (II) MARVITHALL MAXIMUS tri d\b=07.03.02, ow. I. Zamjatina, SPb (Marvithall Starlet*Marvithall Lady Kathy)
Champions: (1) 1. (III) LITTLE MISTER MANDEO ASTOR WIND blm d\b=30.09.00, ow. H.Terehova, SPb (Carrying Light Little Don Mario*Pery-Ekmi Alkiona) 

Bitches.
Puppies: (1) 1. (II) OPHELIA LAKES s\w d\b=20.10.03, ow. J.Davydova, SPb
(Paul Alkiona*Chellada Elegant Lady Russian Star)
Juniors: (2) 1. (II) KETRINíS ORIGAMI blm d\b 07.07.03, ow. V. Korneeva, SPb 
(Marvithall Valís*Marvithall Smily) 
2. MISS MISTY blm d\b=23.05.03, ow. E. Stepanova, SPb
(Kitlen Cart Blansh*Glossy Glory)
Open: (1) 1. (II) ORANGE FLY s\w d\b=25.04.00, ow. I. Teterina, SPb
(Scandyline Little Yeoman*Angelika)
Winners: (2) 1. (III) CINNIA GOLDEN-ROMI S NEVSKYH BEREGOV s\w d\b=10.01.99, ow. J. Romashova, SPb (Lord Citon Golden Klentis*Vesta Velvit-Ten s Nevskyh Beregov) 
2. TIVALY LITTLE BLACK URSULA d\b=18.08.98, ow. T. Ivanova, SPb
(Archibal'd*Desighn Little Black Dollary)
Champions: (2) 1. Best Bitch MARVITHALL VERONICA tri d\b=07.08.00, ow. V. Fedorova, SPb (Friend Friday z Dablovy Studanky*Őŗrvithall Lillith)
2. FELICIA APRICOT BIRDY s\w d\b 26.06.02, ow. J. Romashova, SPb (Arcot Just a Moment*Cinnia Golden-Romi s Nevskih Beregov)
Veterans: (1) 1. Best Veteran SCANDYLINE LITTLE XCLUSION tri d\b=08.05.96, ow. M. Tsarjuk, SPb (Lundecock's Touch My Soul*Ultra Gold z Dablovy Studanky)

BEST SHELTIE:

I. Marvithall Picasso
II. Scandyline Little Xclusion
III. Marvithall Kasper
IV. Black Fox Domovjonok

"The pictures of Show"

 MARINA TSARJUK ("MARVITHALL"), EKHATERINA NOVAKOVSKAYA ("KETRIN'S")
AND SHELTIES: MARVITHALL MAXIMUS, SCANDYLINE LITTLE XCLUSION,
MARVITHALL VERONICA, MARVITHALL KASPER, KETRINíS ORIGAMI.


THE GUEST: JOHNY (ow. NATALIA MALYSHEVA)

Photos by Victoria Blazhnova, Svetlana Fedotochkina, Vera Fedorova.





 


Copyright © 2004, by Svetlana Fedotochkina